Tableau Ders 50: Excel’e Bağlanırken SQL Nasıl Yazılır?

Veri kaynağı olarak veri tabanı kullanıyorsanız veri kaynağına bağlandığınızda SQL yazma seçeneği otomatik gelecektir fakat excel gibi bir dosya formatı kullanıyorsanız veri kaynağınıza bağlandığınızda SQL yazma seçeneği otomatik gelmeyecektir.

Tableau’nun içindeki örnek Sample – Superstore verisine bağlanarak başlayalım.

Tableau’yu açtığınızda karşınıza gelen giriş sayfasından sol üst tarafta Excel’i seçelim ve dosyaya bağlanırken Open’ın yanındaki minik ok’a tıklayarak Open with Legacy Connection diyelim.

legacy

Aşağıda gördüğünüz şekilde New Custom SQL seçeneği gelmiş olmalı. Artık buraya çift tıklayarak açılan ekranın içerisine SQL kodunuzu yazabiliriz.

customsql

İsterseniz en üstteki menüden Data -> Convert to Custom SQL diyerek veri modelinizi direkt SQL koduna da çevirebilirsiniz.

convert

Not: Hemen altında gördüğünüz Assume Referential Integrity derseniz grafikleri yaparken ekrana attığınız alan hangi join’leri kullanıyorsa yalnızca o join’leri çalıştırdığı için daha hızlı bir performans sağlayabilirsiniz. Veri modelinizin buna uygun olduğundan emin değilseniz sonuçlarınızı kontrol ederek ilerleyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

Şuan da Convert to Custom SQL’i seçtiğimizde aşağıdaki şekilde karşımıza Orders tablosundan tüm alan isimlerini çektiğimiz SQL kodları gelecektir.

sql1

Burada hangi alanı nasıl kullanmak istiyorsanız SQL’ini yazabilirsiniz. Preview Results derseniz yazdığınız SQL’in sonuçlarını ekranda görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: