Dashboard Tasarımında Önemli İpuçları

Ekran Tasarımı

Yapılan göz izleme çalışmalarına göre insanların çoğu, içgüdüsel olarak dashboard ekranını sol üst köşeden incelemeye başlıyor. Sol üst köşenin çevresine baktıktan sonra sayfanın orta kısmına gelerek incelemeye devam ediyor. Bu nedenle, en değerli verimizi sol üst köşede göstermek büyük önem taşıyor.

Dashboard ekranında en son bakılan yer ise sağ alt köşe olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla, sağ alt köşe verilmek istenen mesaj için uygun görünüyor.

Grafik Seçimi

Raporumuzu dizayn ederken dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli nokta ise veri görselleştirmesinde tercih ettiğimiz grafiklerdir.

Göstermek istediğimiz veriyi gözümüze güzel gelen rastgele bir grafikle resmetmek doğru değildir. Önemli olan grafiğin kolay anlaşılabilir ve okunabilir olmasıdır. Örneğin; zaman serisi analizleri için en uygun grafikler, line ve area chart dediğimiz çizgi ve alan grafikleridir. Line ve area chart, zamana göre değişim ve dalgalanmayı hızlı şekilde fark ederek yorumlamamızı sağlar. Eğer oran göstermek istiyorsak gauge chart yani gösterge grafiği tercih edebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: